softpicks.pl

Blog tematyczny o technologii, Internecie i IT.

Internet

Czym jest cyberrterroryzm i jak się przed nim chronić?

Czym jest cyberrterroryzm i jak się przed nim chronić?

Nowoczesne technologie niosą ze sobą wiele ciekawych możliwości, nie można zapominać jednak o tym, że szybki rozwój nauki stwarza także szereg rozmaitych zagrożeń, do których można zaliczyć między innymi zjawisko cyberterroryzmu.

Cyberterroryzm – co to takiego?

Pod pojęciem cyberterroryzmu kryją się różnego rodzaju działania przybierające formę aktów terroru – głównym celem cyberterroryzmu są zazwyczaj kluczowe infrastruktury danego kraju lub instytucji. Cyberterroryści wykorzystują do swych ataków zaawansowane technologie, skupiając się na uszkodzeniu systemów odpowiadających za bezpieczeństwo i stabilność gospodarki, bardzo często dążą oni również do wprowadzenia chaosu informacyjnego.

Osoby zamieszane w prowadzenie działań cyberterrorystycznych poszukują luk i niedociągnięć umożliwiających im złamania zabezpieczeń danego systemu. Do przykładowych celów ataków cyberterrorystów można zaliczyć między innymi infrastruktury bankowe, systemy kontroli lotów czy różnego rodzaju systemy energetyczne.

Cyberbezpieczeństwo definicja – jak chronić się przed atakami hakerów?

Według definicji cyberbezpieczeństwo stanowi ogół technik, praktyk i procesów wykorzystywanych do skutecznej ochrony sieci informatycznych. Ponadto działania podejmowane w ramach cyberbezpieczeństwa skupiają się na ochronie baz danych oraz zwiększeniu stabilności i integralności poszczególnych systemów.

Poza tym specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa zajmują się zwiększaniem odporności systemów informatycznych – różnego rodzaju aktualizacje oraz coraz bardziej zaawansowane technologie mają chronić systemy i zawarte w nich dane przed potencjalnymi atakami cyberprzestępców.

Nowoczesne systemy cyberbezpieczeństwa odpowiadają między innymi za bezpieczeństwo sieci, bezpieczeństwo aplikacji oraz ochronę danych osobowych. Ponadto cyberbezpieczeństwo skupia się także na skutecznym zarządzaniu tożsamością oraz bezpieczeństwem w chmurze. Do zadań specjalistów od cyberbezpieczeństwa można zaliczyć także akcje mające na celu zapewnienie ciągłości działania. Oprócz tego osoby zatrudnione w sektorze cyberbezpieczeństwa odpowiadają za dostarczanie fachowych szkoleń wszystkim użytkownikom danego systemu. Warto pamiętać o tym, że ochrona przed atakami cyberterrorystów powinna skupiać się nie tylko na odpowiadaniu na ataki naruszające integralność danego systemu, ale także na zwiększeniu świadomości dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa w sieci.

Cyberterroryzm – popularne rodzaje ataków cyberterrorystycznych

Jednym z często wykorzystywanych sposobów cyberterrorystów jest zastosowanie złośliwego oprogramowania, którego zadaniem jest pozyskanie i wykorzystanie danych zgromadzonych w bazach atakowanego systemu.

Kolejny sposób powszechnie wykorzystywany przez cyberprzestępców stanowi tzw. phishing, czyli atak opierający się na próbie przejęcia haseł, którymi posługuje się dany użytkownik podczas logowania do banków, aplikacji czy sieci społecznościowych.

Oprócz tego cyberterroryści bardzo często wykorzystują także tzw. SQL Injection, czyli metodę, która wykorzystuje luki danego systemu. Złamanie systemu bezpieczeństwa aplikacji umożliwia hakerom między innymi zdobycie poufnych danych osobowych.

Udostępnij