Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia Dysk M.2 2TB 990 PRO

Dysk M.2 2TB 990 PRO marki Samsung – poznaj jego możliwości!

Data publikacji 12 lutego 2024


Wydaje się, że dyski SSD od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, ich największą zaletą jest wysoka wydajność i prędkość. Wśród nośników półprzewodnikowych na uwagę zasługuje dysk M.2 2TB 990 PRO, czyli jeden z modeli marki Samsung. Jakie są jego największe zalety?

Co to jest dysk M.2 2TB?

Dysk M.2 2TB to model o szczególnym formacie, który jest dużo mniejszy niż popularny jeszcze do niedawna nośnik 2,5-calowy. M.2 to format przypominający wielkością listek gumy do żucia. Jego długość może być zależna od ilości zastosowanych kości pamięci.

Dyski M.2 stały się jednocześnie typem złącza, które w zależności od protokołu może obejmować różne specyfikacje. Zanim jednak zakupimy taki dysk do swojego komputera czy laptopa, musimy sprawdzić, czy płyta główna posiada odpowiednie gniazdo i jaki konkretnie protokół obsługuje.

990 PRO – SSD M.2 2TB marki Samsung

Dysk SSD M.2 2TB marki Samsung, czyli 990 PRO PCle 4.0 NVMe™ wykorzystuje praktycznie maksymalny potencjał standardu PCIe 4.0 – prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi ok. 7450 MB/s, a prędkość zapisu sięga nawet 6900 MB/s. Co to oznacza w praktyce? Że możemy w ciągu zaledwie jednej sekundy przenieść nawet kilkaset zdjęć*. W przypadku dysków SSD istotnym parametrem będzie też IOPS, czyli ilość operacji, które dysk jest w stanie wykonać w czasie jednej sekundy. W przypadku tego modelu mowa o nawet 1500 tys. IOPS.

Nośnik SSD M.2 2TB marki Samsung występuje w najbardziej popularnym formacie 2280, co oznacza, że ma 22 mm szerokości i 80 mm długości. Jeśli z kolei chodzi o typ kości pamięci, zastosowano tutaj V-NAND 3-bit MLC.

W przypadku modelu Samsung 990 PRO na uwagę zasługuje również duża wydajność energetyczna – 1319 MB/Wat**. Oznacza to, że mimo bardzo dobrych parametrów eksploatacyjnych wydajność energetyczna jest bardzo wysoka.

O czym jeszcze warto wspomnieć? Przede wszystkim o technologii zarządzania temperaturą Dynamic Thermal Guard, która utrzymuje optymalną temperaturę, zapobiegając przegrzaniu się dysku. To pozwoliło zmaksymalizować wydajność nośnika. Jeśli jednak chcemy uzyskać jak najlepsze parametry dysku, warto skorzystać ze specjalnego oprogramowania Samsung Magician***, które pozwoli nam zoptymalizować parametry czy pobrać najnowsze aktualizacje.

M.2 2TB – dla kogo taka pojemność?

Wiele osób zastanawia się, jaka pojemność dysku będzie wystarczająca. Wszystko oczywiście zależy od tego, do czego ma być on wykorzystywany. Jeśli szukamy nośnika, dzięki któremu szybko prześlemy jakieś zdjęcia czy filmy, wystarczający będzie dysk 500GB. Jeśli jednak zamierzamy używać dysku do bardzo rozbudowanych gier z bogatą grafiką i rozbudowanymi lokalizacjami, lepiej postawić na 1TB, a nawet na dysk SSD M.2 2TB.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*  Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego. 

** Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1TB.

*** Oprogramowanie Samsung Magician zawiera pełen zestaw narzędzi niezbędnych do uzyskania maksymalnej wydajności dysku 990 PRO. Pozwala ono na przeprowadzenie procedury sprawdzania stanu dysku (Integrative Drive Health Check), porównanie i optymalizowanie danych, a także szyfrowanie zawartości dysku i aktualizowanie oprogramowania układowego. 

Dysk M.2 2TB 990 PRO

Redakcja softpicks.pl

Nasi eksperci dzielą się z czytelnikami najnowszymi trendami, poradami i przydatnymi narzędziami, aby każdy z nich mógł maksymalnie wykorzystać potencjał współczesnych technologii w swojej codzienności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?