softpicks.pl

Blog tematyczny o technologii, Internecie i IT.

Internet

Jak nauczyć się programowania?

Jak nauczyć się programowania?

Programowanie to jedna z tych umiejętności, które pragnie posiać bardzo wiele osób. Związane jest to z tym, że programiści mają doskonałą sytuację na rynku pracy, mogą zarabiać bardzo duże pieniądze, rozwijać się i podejmować współpracę z międzynarodowymi firmami. Jak nauczyć się programowania? Czy robić to samodzielnie, czy może w szkole programowania? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek do osób zainteresowanych tym tematem.

Nauka programowania od podstaw


Programowaniem mogą zajmować się nie tylko tak zwani ścisłowcy, ale również osoby, które nie ukończyły studiów z informatyki. Warto o tym pamiętać i nie odbierać sobie szansy na rozwój zawodowy. Są różne drogi prowadzące do tego, by pracować jako programista. Warto wspomnieć o ścieżce formalnej, czyli studiach informatycznych, podczas których ludzie uczą się programowania. Jest jednak również ścieżka nieformalna, także dostępna dla współczesnych osób. Warto bowiem wiedzieć o tym, że firmy rekrutujące programistów nie zwracają tak dużej uwagi na ich formalne wykształcenie, a na umiejętności, które są sprawdzane podczas rozmów rekrutacyjnych oraz praktycznych zadań. Wtedy właśnie rekruterzy weryfikują umiejętności programistów, które mogą być świetne, nawet jeżeli jest się samoukiem. Jeżeli tak właśnie jest, mogą otrzymać pracę i rozwijać się zawodowo pomimo braku dyplomu ukończenia studiów z informatyki.

Jak uczyć się programowania?


Programowania można zatem uczyć się też samodzielnie. Obecnie istnieje wiele różnych kursów, które można przerabiać we własnym zakresie, jak również podręczników programowania oraz tutoriali z filmami instruktażowymi. W ten sposób wiedzę z programowania rozwijają osoby bardzo zdeterminowane, które naprawdę chcą rozpocząć karierę w tej branży. By nauczyć się samodzielnie programować, trzeba poświęcić na to trochę czasu, ale bez wątpienia gra jest warta świeczki. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie w tej branży można zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zapotrzebowanie na programistów w Polsce jest bardzo duże, dlatego często zatrudniane są nawet osoby stawiające dopiero swoje pierwsze kroki w tym zawodzie. Nie trzeba zatem mieć bogatego doświadczenia zawodowego, aby w ogóle rozpocząć swoją przygodę jako programista. Rozpoczynając swoją karierę zawodową od stanowiska junior developer, często w ciągu kilku pierwszych lat można wspiąć niesamowicie się rozwinąć i zostać programistą, który pracuje samodzielnie nad poważnymi projektami.

Szkoły programowania


W szkołach programowania można w przyspieszonym tempie zdobyć podstawy, dzięki którym szybko uda się znaleźć pracę. Plusem pracy w tym zawodzie jest możliwość wykonywania zadań z domu i pracy online. Warto wiedzieć, że w miastach takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław o pracę najłatwiej. Są ośrodki, w których jest sporo firm informatycznych. Są też takie miasta jak na przykład Rzeszów, gdzie o pracę trudno. Wtedy w rozwoju kariery zawodowej pomaga przeprowadzka do innego miasta w Polsce lub właśnie praca online.

Udostępnij