softpicks.pl

Blog tematyczny o technologii, Internecie i IT.

Porady

Jak wybrać karty pamięci do aparatu?

Jak wybrać karty pamięci do aparatu?

Aparat kompaktowy, lustrzanka czy bezlusterkowiec, obecnie nowy aparat cyfrowy potrzebuje kart pamięci. Można uznać, że w dzisiejszych czasach to karty pamięci do aparatu pełnią rolę cyfrowej kliszy – na nich zapisywane są zdjęcia oraz filmy. Istotne są takie parametry, jak pojemność, prędkości transferu danych czy typ kart. Sprawdź, jak wybrać karty pamięci do aparatu.

Karty pamięci do aparatu – karty SD czy karty microSD

Karta pamięci to niewielki nośnik danych, który jest często wykorzystywany do zapisywania i przechowywania plików. Idealnym przykładem jest cyfrowy aparat fotograficzny. To w pamięci karty zapisywane są wszystkie wykonane zdjęcia oraz filmy. Tylko powstaje pytanie, jakie karty pamięci do aparatu będą odpowiednie dla ciebie i twojego modelu aparatu? W tym celu najlepiej sprawdzić specyfikacje urządzenia oraz w jaki slot na karty został wyposażony twój aparat. Na rynku istnieją modele aparatów, które są wyposażone nawet w dwa sloty na karty pamięci – oznacza to, że możesz zapisywać zdjęcia tworząc od razu ich backup na karcie.

Warto wiedzieć, że karta pamięci zawsze musi być dostosowana do specyfikacji sprzętowych urządzenia. Jeśli jej rodzaj lub wielkość będą nieodpowiednie dla konkretnego modelu aparatu, to nie wykryje obecności karty. Może to skutkować nieprawidłowym działaniem urządzenia i brakiem zapisu plików.

Jakie karty pamięci do aparatu będą odpowiednie do twojego aparatu? Warto wiedzieć, że wiele modeli obsługuje karty SD. Co możesz zrobić gdy posiadasz wyłącznie karty microSD? Rozwiązania są dwa. Pierwsze, to wybrać nową kartę SD. Drugie, to sprawdzić czy do karty microSD był dołączony specjalny adapter SD – gdy kartę umieścić w adapterze, to będzie ona funkcjonowała jak karta SD.

Jak wybrać karty SD i karty microSD do aparatu?

Jeśli potrzebujesz do aparatu karty SD lub karty microSD, to przy wyborze warto kierować się ilością dostępnej pamięci. Samsung oferuje karty pamięci do aparatu o pojemnościach: 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB oraz 512 GB. Kolejne aspekty na jakie warto zwracać uwagę podczas wyboru karty, to szybkość zapisu oraz odczytu danych, a także klasy prędkości jakie gwarantuje dana karta.

Jeśli najczęściej robisz tylko zdjęcia i okazyjnie nagrywasz filmy w rozdzielczości Full HD, to karty pamięci do aparatu z serii EVO Plus (2021) marki Samsung będą dla ciebie odpowiednie. Do wyboru masz wersje pamięci: 32 GB, 64 GB, 128 GB lub 256 GB. Wersje 128 GB oraz 256 GB oferują ​​szybkość odczytu do 130 MB/s (szybkość zapisu jest niższa niż odczytu), a ich klasa prędkości to U3 i V30.

Jeśli zaś robisz dużo zdjęć w formatach RAW i nagrywasz filmy w rozdzielczości 4K, to lepszą propozycją będzie dla ciebie karta SD Samsung PRO Plus (2021) 256 GB lub 512 GB. Oferują one prędkość odczytu do 160 MB/s oraz zapisu do 120 MB/s. Zagwarantowane są także klasy prędkości U3 i V30. Karty SD z linii PRO Plus (2021) marki Samsung są przeznaczone do półprofesjonalnych oraz profesjonalnych zastosowań. Są dla osób oczekujących kart SD wysokiej jakości.

Tekst powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Udostępnij