softpicks.pl

Blog tematyczny o technologii, Internecie i IT.

Internet

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi – sprawdzone sposoby na poprawę połączenia internetowego

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi – sprawdzone sposoby na poprawę połączenia internetowego

Bezprzewodowy Internet to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób – możliwość korzystania z technologii Wi-Fi doceniają między innymi użytkownicy, którym zależy na wygodnym, funkcjonalnym i niezawodnym połączeniu.

Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi – odpowiednie ustawienie routera

Odpowiednie ustawienie routera jest jednym ze sprawdzonych sposobów na skuteczne wzmocnienie sygnału Wi-Fi – strategiczne umiejscowienie routera wpłynie nie tylko na przyspieszenie połączenia, ale zapobiegnie także jego nagłej i niespodziewanej utracie.
Szukając idealnego miejsca dla routera warto pamiętać o tym, że urządzenie to powinno znajdować się w ścisłym centrum mieszkania, ewentualnie w miejscu, w którym najczęściej korzysta się z sieci.

Dodatkowo nie można zapominać również o tym, że ustawienie modemu na wysokości od 1 do 1,5 metra umożliwi bezproblemowe rozchodzenie się fal radiowych. W przypadku urządzenia, którego zadaniem jest równomierne dostarczenie sygnału na dwóch różnych piętrach, najlepszym rozwiązaniem okaże się zamontowanie routera w pobliżu sufitu. Warto postarać się również o to, by modem nie znajdował się w ciasnej i zamkniętej przestrzeni – pod żadnym pozorem nie powinno ustawiać się go więc w zamkniętej szafce oraz w bliskim sąsiedztwie dużych przedmiotów.

Co zakłóca sygnał Wi-Fi?

Osoby zastanawiające się nad tym, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi powinny pamiętać, że istnieje szereg rozmaitych czynników mogących przyczyniać się do pogorszenia jakości połączenia. Wśród często spotykanych powodów osłabienia mocy połączenia internetowego można znaleźć między innymi różnego rodzaju przeszkody architektoniczne.

Warto pamiętać o tym, że fale radiowe emitowane przez router mogą być zagłuszane między innymi przez zbrojenia umieszczone w ścianach oraz inne elementy konstrukcyjne budynku takie jak piony wodne. Oprócz tego negatywny wpływ na siłę sygnału Wi-Fi mogą mieć także materiały takie jak beton czy szkło.

Do pogorszenia jakości sygnału Wi-Fi może przyczyniać się także bliskie sąsiedztwo sprzętu elektronicznego. Wśród urządzeń mających ogromny wpływ na osłabienie połączenia internetowego można znaleźć między innymi dekodery, kuchenki mikrofalowe oraz aparaty fotograficzne. Negatywny wpływ na jakość sygnału Wi-Fi mogą mieć także telewizory, bezpieczniki elektryczne oraz różnego rodzaju wyświetlacze LCD.

Extender sygnału Wi-Fi – czyli jak wzmocnić sygnał Wi-Fi

Na rynku istnieją specjalne urządzenia, tzw. extendery, których zadaniem jest wzmocnienie zasięgu sieci Wi-Fi. Rozwiązania tego typu sprawdzą się w przypadku dużych i przestronnych mieszkań, zakup wzmacniacza sygnału Wi-Fi powinny rozważyć również osoby, u których nie sprawdziły się inne sposoby poprawy jakości sieci.

Podczas wyboru skutecznego wzmacniacza sygnału Wi-Fi warto zwrócić uwagę na dane techniczne urządzenia, skupiając się między innymi na ilości i długości anten oraz rodzaju obsługiwanych pasm – warto nadmienić, że najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup urządzenia umożliwiającego przenoszenie danych zarówno w paśmie 2,4, jak i 5 GHz.

Udostępnij