softpicks.pl

Blog tematyczny o technologii, Internecie i IT.

Technologia

Karta pamięci do smartfona. Jak wybrać?

Karta pamięci do smartfona. Jak wybrać?

Jeśli ktoś intensywnie korzysta ze swojego smartfona i chce w pełni doceniać jego możliwości, powinien zdecydowanie wyposażyć się w dodatkową kartę pamięci do smartfona. Pozwoli ona zdecydowanie rozszerzyć pamięć wewnętrzną i nie martwić się o miejsce na dane. Jak wybrać odpowiednią kartę pamięci microSD?

Czy najważniejsza jest tylko pojemność?

Wiele osób decydując się na zakup dodatkowej karty pamięci do swojego smartfona, patrzy tylko i wyłącznie na dwa czynniki – pojemność i cenę. Im wyższa pojemność i niższa cena, tym lepiej? Nie zawsze, bowiem pogoń za pojemnością bez zwracania uwagi na inne parametry może być zgubna. Cóż z tego, że karta pamięci będzie miała 128, 256 czy nawet 512 GB pamięci, jeśli wszystkie inne parametry będą na niskim poziomie. Korzystanie z takiego rozwiązania zamiast przyjemności i ulgi, jeśli chodzi o zapas przestrzeni na nowe dane, przyniesie masę irytacji i problemów. Dlaczego?

Niskiej jakości karty pamięci microSD mogą oferować dużo przestrzeni na dane, ale prędkości transferów tj. zapisu i odczytu danych mogą być bardzo kiepskie. Co więcej, wraz z zapełnianiem się pamięci, transfery te mogą dodatkowo spadać. W rezultacie może się okazać, że zapisywanie kolejnych zrobionych zdjęć, filmów, czy nawet przeglądanie treści będzie trwało bardzo długo. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia karty pamięci, a co się z tym najczęściej wiąże, utratą zapisanych na niej danych. 

Ważna jest również gwarancja producenta, a jeśli bardzo intensywnie korzystamy z karty pamięci, często zapisujemy, kasujemy, edytujemy dane, warto zwrócić uwagę nie tylko na transfery danych, ale i gwarancję producenta dotyczącą maksymalnej wytrzymałości. Przykładowo model Samsung PRO Endurance wytrzymują nawet 140 000 godzin (około 16 lat) rejestracji filmów i nadpisywania danych. Priorytetem jest szybkość zapisu i odczytu danych? Jeśli komuś zależy przede wszystkim na sprawności transferów, powinien zwrócić uwagę na model PRO Plus, który zapewnia nawet 160 MB/s w odczycie i do 120 MB/s prędkości zapisu danych. To pozwala w pełni wykorzystać potencjał smartfonu i cieszyć się swobodnie jego możliwościami. 

Artykuł powstał przy współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.

Udostępnij