Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Odkup zalegającego sprzętu IT

Odkup zalegającego sprzętu IT – na czym to polega?

Data publikacji 13 grudnia 2023


Wymiana sprzętu IT w firmie w pewnym momencie staje się nieunikniona. Zakup nowych urządzeń jest konieczny ze względu na konieczność utrzymania produktywności wykonywanych przez pracowników zadań. Powstaje wtedy jednak pytanie – co zrobić ze starym wyposażeniem komputerowym? Rozwiązaniem tego problemu jest odkup sprzętu IT. Na czym on polega? Odpowiadamy!

Kiedy warto wymienić komputery w swojej firmie?

Powodów wymiany urządzeń informatycznych w przedsiębiorstwie może być wiele. Ze względu na intensywną pracę, komputery bardzo szybko się zużywają i tracą moc. Momentem, w którym warto zastanowić się nad wymianą elektroniki w biurze, jest zgłaszanie przez pracowników wolnego działania urządzeń. Taki stan niezwykle utrudnia pracę i nie pozwala na wykonywanie codziennych zadań w pełni efektywnie.

Spowolnione działanie komputera może bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie całej firmy. Problemy z szybkim działaniem internetu, wolne przesyłanie lub pobieranie plików oraz zawieszające się programy bezpośrednio oddziałują na zmniejszenie efektywności wykonywania zadań. Brak możliwości wykonywania swoich obowiązków w naturalnym tempie wpływa na obniżenie skuteczności działań firmy i wprowadza chaos.

Wystąpienie takiej sytuacji to doskonały moment na wymianę urządzeń elektronicznych w firmie. Wtedy powstaje jednak dylemat, co zrobić z wykorzystywanym dotąd sprzętem. Przechowywanie go w magazynie oznacza straty finansowe. Jest jednak możliwość, aby móc nieco na tym zarobić. Rozwiązaniem problemu jest odkup sprzętu przez wyspecjalizowany w gromadzeniu używanej elektroniki skup.

W jaki sposób działa odkup sprzętu elektronicznego?

Współpraca z firmą odkupującą sprzęt komputerowy przebiega w kilku krokach. Po pierwsze, należy dostarczyć jej listę urządzeń do sprzedaży, na podstawie której sporządzi ona wstępną wycenę. Kolejnym etapem jest transport sprzętu do skupu. Firma sprzedająca może wysłać go osobiście, jednak może po niego również przyjechać pracownik skupu w celu osobistego odbioru i przewiezienia do siedziby przedsiębiorstwa.

W tym momencie skup przystępuje do przeprowadzenia szczegółowego audytu pozyskanych urządzeń. Jego celem jest sprawdzenie ich pod kątem technicznym oraz wizualnym i na tej podstawie przygotowanie szczegółowej wyceny. Jeżeli firma sprzedająca przystanie na ofertę, można przejść do kolejnego kroku. Jeśli jednak się nie zgodzi, sprzęt jest z powrotem transportowany do jej siedziby.

Bardzo ważnym krokiem w całym procesie odkupu jest wyczyszczenie urządzeń z danych wrażliwych. Ze względu na rygorystyczne przepisy chroniące dane osobowe, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego czyszczenia, które polega na wielokrotnym nadpisywaniu informacji znajdujących się na nośnikach. Czynność ta zostaje potwierdzona specjalnym protokołem. Jest to moment, którym można sfinalizować transakcję.

Materiał zewnętrzny

Jak chronić dane firmowe podczas pracy zdalnej?

Redakcja softpicks.pl

Nasi eksperci dzielą się z czytelnikami najnowszymi trendami, poradami i przydatnymi narzędziami, aby każdy z nich mógł maksymalnie wykorzystać potencjał współczesnych technologii w swojej codzienności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?