softpicks.pl

Blog tematyczny o technologii, Internecie i IT.

Internet

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

Przeglądając oferty z nowoczesnymi cyfrowymi rozwiązaniami dla wystawców oraz muzeów, można spotkać się z różnego rodzaju określeniami i skrótami. W niektórych przypadkach ich znaczenie może być nieoczywiste. Warto sprawdzić, czym jest wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość. Co oznaczają te określenia i w jaki sposób się od siebie różnią?

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość – definicja

Rozszerzona rzeczywistość ma miejsce wtedy, gdy przez elektroniczne urządzenia typu tablet lub smartfon, mamy możliwość obserwowania otaczającego nas świata. Oczywiście muszą być także dołożone odpowiednie elementy graficzne. Jak działa cały ten mechanizm? Najpierw kamera danego urządzenia rejestruje rzeczywisty obraz. W kolejnym etapie przekazuje go do wybranej aplikacji, a następnie aplikacja ma za zadanie wyszukanie w obrazie zaprogramowanych wzorców, czyli tak zwanych markerów. W końcowym etapie aplikacja dodaje do tegoż obrazu dodatkowe elementy graficzne i w ten sposób tworzy rozszerzoną rzeczywistość. To obraz widzi na końcu użytkownik.

Przykładowo w muzeach można zastosować rozszerzoną rzeczywistość, poprzez ustawienie na środku sali pustego postumentu, a następnie umieszczenie na nim niezrozumiałego znaku graficznego. Patrząc na niego następnie poprzez urządzenie z właściwą aplikacją, w miejscu, gdzie znajduje się marker, pojawi się trójwymiarowy obiekt, który został wcześniej przygotowany graficznie. Dzięki temu można będzie go obejrzeć z każdej strony i zwiedzać postument chodząc jakby dookoła niego. Aplikacja pozwala zbliżać się i oddalać od obserwowanego obiektu.

Wirtualna rzeczywistość jest terminem, który określa zestaw technik, do których należy wytworzenie wrażenia przebywania w innej niż otoczenie rzeczywistości – wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście bez specjalnych okularów – gogli VR – nie będzie możliwe przejście do tego świata. Zamiast szkieł, gogle VR posiadają specjalne wyświetlacze. To sprawia, iż osoba przebywająca w wirtualnej rzeczywistości, może rozglądać się po świecie wygenerowanym przez komputer w czasie rzeczywistym.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość – różnice

Rzeczywistość wirtualna obarczona jest większymi wydatkami na sprzęt. Dotyczy to komputera stacjonarnego z kartą graficzną, a także bardzo drogich okularów VR i tym przede wszystkim różni się od rzeczywistości rozszerzonej.

Oba światy różnią się także jakością obrazu, a także doznawanymi przez uczestnika doświadczeniami. Wirtualna rzeczywistość daje o wiele głębsze wrażenia. Wadą tego świata jest to, że uczestnik może doznawać zawrotów głowy za sprawą okularów VR.

Zalety rozszerzonej rzeczywistości

Rozszerzona rzeczywistość daje przede wszystkim możliwość dowolnego eksponowania obiektów 3D. Chodzi tu głównie o odwzorowanie muzealnych eksponatów. Można w ten sposób wnikliwie przyjrzeć się elementom ekspozycji. Jest to zarówno bezpieczne, jak i optymalne kosztowo. Element, który został przedstawiony graficznie, fizycznie nawet nie musi być na miejscu.

Udostępnij