Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle zagrożenia w sieci

Zagrożenia w sieci

Data publikacji 12 września 2022

Niestety, mimo że na co dzień wszyscy aktywnie korzystamy z sieci, wciąż wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jakie zagrożenia może napotkać. Niebezpieczeństwo w Internecie to ważna kwestia, którą w szczególności powinni zainteresować się rodzice. Dzieci nie wiedzą, że wirtualny świat może nie do końca być tak przyjazny jak myślą. Chcesz się czuć bezpiecznie w Internecie? W naszym artykule dowiesz się, na jakie zagrożenia w sieci powinieneś szczególnie uważać.

Wirusy komputerowe, czyli powszechne zagrożenie w sieci

Wirusy komputerowe mogą mieć wiele nazw i określeń. Często mówi się w tym kontekście także o robakach, które mają zdolność do tego, aby samoistnie replikować i rozmnażać się poprzez pocztę do posiadanych kontaktów. Z kolei powszechne trojany potrafią tworzyć w systemie liczne dziury, przez które następnie przedostają się różne inne zagrożenia. Wirusy bardzo często rozprzestrzeniają się poprzez różne nośniki USB, jednak nie jest to reguła. Czasami zainfekowany może okazać się nawet plik.

Dzieci w przestrzeni internetowej

Nieodpowiednie treści dla dzieci to bardzo powszechne zagrożenie i każdy rodzic boi się, że to właśnie jego maluch przedwcześnie odkryje tą ciemną stronę Internetu. Mimo że, aby wejść na taką witrynę internetową zazwyczaj konieczne jest potwierdzenie swojego wieku lub zaznaczenie opcji wejścia na własną odpowiedzialność, ponieważ treści są przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia, większość zaciekawionych dzieci dotrze do pornografii. Ta z kolei może mieć duży wpływ na dalszy rozwój psychofizyczny malucha. Aby temu zapobiec rodzice powinni stosować blokadę rodzicielską.

Duże niebezpieczeństwo w Internecie dla najmłodszych stanowią także pedofile. Działają oni na powszechnie dostępnych stronach i forach internetowych, celowo wybierając swoje ofiary. Podszywają się oni za znajomych lub rówieśników, zachęcając w ten sposób dzieci do kontaktu. Anonimowość jaką daje Internet ułatwia i usprawnia ich działania. Rodzice powinni więc zwracać uwagę na to co ich dziecko robi w sieci.

Zagrożenia w sieci, a ochrona danych  

Kolejna bardzo istotną kwestią jest ochrona danych w Internecie. Wiele osób decyduje się korzystać z stale rosnącej na popularności chmury, która służy przechowywaniu treści, zdjęć, filmów w sieci. Dzięki temu zaoszczędzimy na pamięci komputera i… no właśnie narazimy się także na utratę swoich danych. 

To na co także należy zwrócić szczególną uwagę to także możliwość zapamiętania hasła w przeglądarce. Niestety na co dzień korzystamy z wielu różnych stron do których musimy mieć dostęp. Najczęściej jest on szyfrowany hasłem. Dochodzi więc do sytuacji w której musimy zapamiętać różne kombinacje i ustawienia znaków, co dla większości jest zadaniem nierealnym. W związku z tym, aby ułatwić sobie życie, wielu użytkowników korzysta z autologowania. Niestety to rozwiązanie może przynieść więcej szkody niż pożytku, gdy nasze urządzenie dostanie się w niepowołane ręce. 

Jak widzisz niebezpieczeństwo w internecie to zjawisko powszechne i należy się przed nim chronić. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiesz już jakie zagrożenia w sieci mogą Cię spotkać i jak ich unikać. 

Dysk M.2 2TB 990 PRO

Redakcja softpicks.pl

Nasi eksperci dzielą się z czytelnikami najnowszymi trendami, poradami i przydatnymi narzędziami, aby każdy z nich mógł maksymalnie wykorzystać potencjał współczesnych technologii w swojej codzienności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?