Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet bot net

Co to jest bot net i dlaczego warto zachować ostrożność w Internecie?

Data publikacji 15 września 2022


Bot net jest to grupa komputerów, które zostały zainfekowane przy pomocy szkodliwego oprogramowania. Użytkownik komputera nie wie o tym zagrożeniu. Przestępca przejął zdalnie kontrolę nad grupą komputerów. Takie postępowanie pozwala na przykład na to, aby ze wszystkich komputerów rozsyłać spam lub nawet dokonywać oszustw.

Nie klikaj w podejrzane linki!

Bardzo ważną zasadą, którą powinni zapamiętać wszyscy użytkownicy komputerów, jest to, aby nie klikać w żadne podejrzane linki. To niezwykle istotne, aby powstrzymać się przed pokusą. Często w Internecie znajdują się różne linki, które odsyłają do jakiejś strony, która wydaje się niezwykle atrakcyjna. Być może ktoś obiecuje wygranie nagrody albo pobranie za darmo jakiegoś filmu lub odcinka serialu. Na pewno opis skonstruowany jest w taki sposób, aby użytkownik odebrał go jako coś bardzo atrakcyjnego i chciał kliknąć w dany link. Niestety, takie kliknięcie zwykle kończy się tragicznie. Ktoś może nawet przejąć kontrolę nad komputerem.

Nie ściągaj plików z niewiadomego źródła!

Kolejną zasadą bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu jest to, aby nie ściągać żadnych plików z niewiadomego źródła. Tutaj również pojawia się wiele pokus. Wielokrotnie można natknąć się na oferty ściągnięcia za darmo filmów, odcinków serialu, darmowej książki w wersji pdf, która w księgarni kosztuje kilkaset złotych. Zdecydowanie warto uważać na takie okazje. Jeśli coś wygląda bardzo atrakcyjnie, bardzo prawdopodobne jest, że jest to pułapka, mająca na celu wyrządzenie komuś krzywdy poprzez na przykład przejęcie dostępu nad jego komputerem. Nie wolno ściągać plików z nieznanych miejsc, z nieznanych stron, serwerów. Takie postępowanie jest niezwykle nierozsądne i może skończyć się utratą komputera, utratą wszystkich danych. Nikt nie zostanie później pociągnięty do odpowiedzialności, ponieważ użytkownik sam kliknął link. Każdy powinien znać zasady bezpieczeństwa w sieci i na bieżąco aktualizować swoją wiedzę w tym obszarze.

Ucz bliskie osoby, jak zachowywać się bezpiecznie w sieci!

Zazwyczaj młodzi ludzie doskonale wiedzą, jak bezpiecznie zachowywać się w Internecie, jakich zachowań unikać, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Niestety, ludzie starsi nie są tak bardzo świadomi, więc łatwo wykorzystać ich naiwność. Dlatego też warto, aby młodzi ludzie edukowali osoby starsze i pomagali im uniknąć niebezpieczeństw w Internecie. Jeszcze niedawno było bardzo głośno o różnych oszustwach telefonicznych, na przykład metodą na wnuczka. Oszustwa telefoniczne oczywiście nadal istnieją i nadal wielu przestępców wykorzystuje telefon do tego, aby wykorzystać biednych ludzi. Jednak zdecydowanie więcej przestępstw odbywa się w przestrzeni wirtualnej, w Internecie. Na pewno warto wprowadzić zajęcia edukacyjne z bezpieczeństwa w Sieci na przykład na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Dzięki temu ludzie starsi będą mogli pozyskać praktyczną wiedzę i będą świadomi tego, jak łatwo można stać się ofiarą przestępstwa, ale też będą mogli uniknąć zagrożenia, wiedząc, jak zachować się w danych sytuacjach.

Dysk M.2 2TB 990 PRO

Redakcja softpicks.pl

Nasi eksperci dzielą się z czytelnikami najnowszymi trendami, poradami i przydatnymi narzędziami, aby każdy z nich mógł maksymalnie wykorzystać potencjał współczesnych technologii w swojej codzienności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?